GUIA DIDÀCTICA

OBJECTIUS GENERALS:

  • Comprendre que és la diversitat funcional i saber explicar els diferents tipus que hi ha
  • Estudiar les causes dels diferents tipus de discapacitats
  • Sensibilitzar els alumnes entorn al tema i empatitzar entorn de la diversitat funcional.
  • Visibilitzar els prejudicis que hi puguin haver enfront la diversitat funcional
  • Respectar els drets de les persones amb diversitat funcional
  • Conèixer les barreres arquitectòniques que poden tenir les persones amb discapacitat
  • Entendre que el que ens fa diferents també ens fa ser especials

COMPETÈNCIES

Competències ÀMBIT SOCIAL 

  • Competència 11. Formar-se un criteri propi sobre problemes socials rellevants per desenvolupar un pensament crític


Competències ÀMBIT CULTURA I VALORS 

  • Competència 5.  Mostrar actituds de respecte actiu envers les altres persones, cultures, opcions i creences.

COMPETÈNCIES ÀMBIT CIENTÍFICTECNOLÒGIC (biologia i geologia)

  • Competència 12. Adoptar mesures de prevenció i hàbits saludables en l'àmbit individual i social, fonamentades en el coneixement de les estratègies de detecció i resposta del cos humà.


Competències ÀMBIT PERSONAL I SOCIAL

  • Competència 1. Prendre consciència d'un mateix i implicar-se en el procés de creixement personal
  • Competència 4. Participar a l'aula, al centre i l'entorn de manera reflexiva i responsable


CONTINGUTS CLAUS

  • Capacitats físiques i sensorials. Capacitats cognitives. Actitud de superació personal
  • Habilitats i actituds per a la participació: respecte, empatia, tolerància
  • Situacions de desigualtat, injusticia i discriminació. Justicia social, equitat i solidaritat. Prejudicis i estereotips.
  • Diversitat d'identitats. Les diferències.
  • Valors universals i compartits
  • Les respostes del cos. Els òrgans receptors: els sentits
  • L'aparell locomotor: els músculs i l'esquelet
  • Factors que afecten la salut mental


ACTIVITATS

  • Conflicte cognitiu: jocs per empatitzar amb la diversitat funcional
  • Coneixements previs: qüestionari google forms
  • Repte 1: Aclarint conceptes entorn a la diversitat funcional . causes
  • Repte 2:Hi ha prejudicis al voltant de la diversitat funcional? fotos de persones. que has pensat el primer cop que has vist? Desprès vídeos i històries de persones que se n'han sortit
  • Repte 3: Hi ha barreres arquitectòniques al nostre institut? desmuntant barreres. Dissenyar una aula i/o centre lliure de barreres arquitectòniques
  • Repte 4: Coneixent els drets de les persones en diversitat funcional.
  • Producte final. Foto denúncia. Incloure una imatge denúncia, una petita descripció i finalment incloure una localització. 


CRITERIS D'AVALUACIÓ

  • Definir la diversitat funcional i explicar els diferents tipus

  • Analitzar algunes de les causes de les discapacitats

  • Ser sensibles entorn al tema de la diversitat funcional

  • Identificar alguns dels prejudicis que hi ha en la diversitat funcional

  • Respectar els drets de les persones amb diversitat funcional

  • Identificar i analitzar algunes de les barreres arquitectòniques

  • Entendre que el que ens fa diferents en algun sentit també ens fa especials


TEMPORALITZACIÓ APROXIMADA

  • Sessió 1: coneixements previs i repte 1
  • Sessió 2: repte 2
  • Sessió 3:repte 3 i 4
  • Sessió 4: producte final

Igualment les competències de l'àmbit digital no són un objectiu en si de la caixa d'aprenentatge però si que es treballen de forma transversal.

¡Crea tu página web gratis! Esta página web fue creada con Webnode. Crea tu propia web gratis hoy mismo! Comenzar